KTO JE MEDIÁTOR

Pozícia mediátora v rámci mediačného procesu je jedinečná. V žiadnom inom konaní, či už ide o konanie súdne alebo konanie pred rozhodcami, nemá autorita, ktorá o spore rozhoduje de iure a ani de facto možnosť so stranami komunikovať. Súdna a rovnako tak aj rozhodcovská autorita strany síce vypočuje, oboznámi sa s ich písomnými prednesmi, prípadne im v rámci výsluchu účastníkov konania kladie otázky, avšak o komunikácii v pravom slova zmysle nie je možné hovoriť.

 Dôraz kladieme predovšetkým na komunikáciu,  pretože je kľúčom k dosiahnutiu dohody, t.j. obojstranne uspokojivého výsledku. Úlohou mediátora nie je len vypočuť si strany. Dobrý mediátor je schopný sťažnosti strán prekvalifikovať na požiadavky a v spleti emócii sprevádzajúcich väčšinu sporov nájsť jadro problému – sporu. Takto dokáže byť stranám účinne nápomocný pri hľadaní riešenia.

  •  Mediátor je sprostredkovateľ medzi sporiacimi sa stranami.
  • Mediátor vystupuje medzi nimi ako spojovací mostík.
  • Mediátor nerozhoduje, nenariaďuje, neposudzuje...
  • Mediátor pomáha stranám nájsť spoločné riešenie tak, aby boli obe strany spokojné s výsledkom dohody.
  • Mediátor dohliada na to, aby uzavretá dohoda medzi stranami neodporovala dobrým mravom, zvyklostiam, aby neznevýhodňovala niektorého z účastníkov dohody.

 

Mediátorom v zmysle § 3 zákona môže byť každá fyzická osoba zapísaná v registri mediátorov, na ktorej sa osoby zúčastnené na mediácia dohodnú a ktorá funkciu mediátora príjme. Register mediátorov vedie Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré zároveň vedie aj register mediačných centier a register mediačných vzdelávacích inštitúcií. Zoznam mediátorv, mediačných centier a mediačných vzdelávacích inštitúcií je zverejnený na stránke Ministerststva spravodlivosti SR – www.justice.gov.sk.